Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Next auto_number

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò sharizanis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 31-01-2011, 13:10. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  31-01-2011, 11:50 62837

    Next auto_number

    Για σας , Μπορεί να μου πει κάποιος   Πώς χρησιμοποιώντας τη VB 2010 Θα μπορέσω να πάρω   την επόμενη  τιμή ενός πεδίου αυτόματης αρίθμησης (Auto number ) της Access . Πράγμα  για το οποίο έχω βρει  κάποιο τρόπο Αλλά δεν λειτουργεί στην περίπτωση  κατά την οποία :  ΠΧ έχω τις  τιμές   1,2,3,4,5,6 και διαγράφω την εγγραφή  με  την τιμή 6. Τότε  η  τιμή που  θα  καταχωρίσει η Access σε μια νέα εγγραφή  είναι η 7 ενώ   εγώ  βλέπω  την  τιμή 6 Και Βέβαια  δεν εννοώ σαν λύση το

    Να συμπυκνώσω  και να επιδιορθώσω τη βάση ( Πράγμα που μου προτείνανε να κάνω στη περίπτωση που διαγράφω την τελευταία εγγραφή από τον πίνακα
  •  31-01-2011, 13:10 62841 σε απάντηση της 62837

    Απ: Next auto_number

    Καταρχήν, δεν μπορείς από κάποιο client να δεις ποιός θα είναι ο επόμενος αριθμός που θα δώσει μία βάση. Ακόμα και αν ξέρεις ποιός είναι ο αριθμός τώρα, μπορεί κάποιος άλλος χρήστης να κάνει μία εγγραφή και να αλλάξει ο αριθμός. Ο μόνος τρόπος να δεις ποιός είναι ο αριθμός είναι να διαβάσεις την εγγραφή αφού καταχωρηθεί στη βάση. 

    Τέλος, δεν έχει καμμία επίδραση στον αριθμό το ότι διέγραψες την τελευταία εγγραφή γιατί ένα auto_number παίρνει πάντα την επόμενη τιμή από την τελευταία που καταχωρήθηκε, όχι τη μέγιστη +1. Διαφορετικά θα είχες πρόβλημα με άλλες εγγραφές οι οποίες αναφέρονται στο auto_number. Συμπυκνώσεις και επιδιορθώσεις δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα, απλά γιατί η βάση δεν έχει κανένα πρόβλημα. 

    Αν θέλεις οπωσδήποτε να ξέρεις ποιός είναι ο αριθμός πριν αποθηκεύσεις την εγγραφή, θα πρέπει να τον δημιουργήσεις εσύ ο ίδιος, χρησιμοποιώντας π.χ. ένα αλγόριθμο σαν το HiLo

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems